Od 2014-06-12 do 2014-07-31

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Wielka Wojna 1914-1918

Wojna z lat 1914-1918, dziś nazywana I wojną światową, dawniej zaś powszechnie „Wielką Wojną”, zasłużyła na to ostanie miano z wielu względów. W konflikcie udział wzięło ponad  szesnaście państw z całego świata, walczących jednocześnie na lądzie, morzu i w powietrzu. Życie straciło ponad osiem milionów żołnierzy, dwadzieścia jeden milionów zostało rannych, los milionów pozostaje nieznany. Nigdy wcześniej w dziejach ludzkości nie walczono za pomocą gazów bojowych, a użyte po raz pierwszy nad Sommą czołgi brutalnie rozjechały Belle Époque, wgniatając ludzkość w dwudziesty wiek.

Na wystawie zorganizowanej w PAN Bibliotece Gdańskiej przy ul. Wałowej 15 znajdą się materiały dotyczące zarówno wybuchu wojny, jak też jej przebiegu w różnych częściach świata, rewolucji w Rosji, oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tle wielkiej polityki pokazane zostanie  codzienne życie żołnierzy i cywilów. Zaprezentowane zostaną wielojęzyczne publikacje z epoki, czasopisma i gazety, afisze, mapy i druki ulotne oraz liczne fotografie. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć dziennik gdańskiego kupca Carla Domansky’ego, opisujący życie podczas wojny oraz „imionnik” Elise Preuss, siostry Czerwonego Krzyża – z dołączonym odłamkiem granatu.

Celem ekspozycji jest pokazanie I wojny światowej jako momentu przełomowego nie tylko w zakresie technik militarnych i sposobu prowadzenia wojen, ale także jako punktu granicznego między dwoma porządkami świata: pięknym dziewiętnastym wiekiem, który w powszechnej opinii skończył się właśnie z wybuchem tego konfliktu, a brutalną nowoczesnością.

Na wernisaż zapraszamy 12 czerwca o godz. 13 do budynku historycznego PAN BG. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 31 lipca 2014 roku.

Sprawdź, jak dojechać