Dzień: 2021-09-02

Godzina: 12:00

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Prace mają się ku końcowi, 2 września odsłonięcie muralu z Janem Heweliuszem w roli głównej. Sławny gdański astronom jako czytelnik korzystał z księgozbioru Biblioteki Gdańskiej, a dziś ta książnica jest jedyną na świecie, która ma pełną kolekcję wszystkich drukowanych jego dzieł, z czego kilka opatrzonych jest odręczną dedykacją Heweliusza i kolorowanymi przez niego rysunkami. W górnym prawym rogu malowidła utrwalona została data powstania biblioteki – 1596. Mural, który ozdobił boczną ścianę nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24, widoczny będzie już w prześwicie bramy ulicy Rajskiej.

/ odsłonięcie muralu: 2 września 2021, czwartek, godz. 12.00
/ wstęp wolny

Mural to dzieło krakowskiego artysty, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownika naukowego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – Sebastiana Bożka. To nie jest jego pierwsza realizacja w Gdańsku, ani pierwsze odwołanie do Heweliusza.

– W ramach przedsięwzięcia Gdańskie Fasady od Nowa w 2018 roku zrealizowałem projekt na Głównym Mieście w Gdańsku przy ulicy Ogarnej 22/23, gdzie w sposób symboliczny, nie dosłowny, odniosłem się do „Selenografii” – opowiada Sebastia Bożek. Chciałem teraz odwołać się do Heweliusza w inny sposób, zwłaszcza że w zbiorze inspiracji pojawiły się grafiki i obrazy.

Artysta docenia fakt, że astronom był prawdziwie człowiekiem renesansu.

– Ta postać pokazuje, jak ważnym miejscem na mapie kultury i nauki był Gdańsk. Obserwacja Księżyca w XVII wieku i umiejętność opisania jego struktury to jest coś fascynującego. Myśląc o Heweliuszu, nie traktuję go tylko jako ikony Gdańska, ale też inspirację. Sięgał dalej, wyżej, ale był też człowiekiem z krwi i kości, na przykład prowadził browar. To akurat jest bardzo śmieszne i fajne równocześnie. Nawet więc tego typu skojarzenia krążyły mi w głowie, plus oczywiście ikonografia portretów mieszczan gdańskich czy ten słynny obraz, portret pędzla Daniela Schulza.

Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku PAN Biblioteka Gdańska ogłosiła konkurs na projekt muralu upamiętniającego jubileusz 425-lecia powstania. Zwycięski projekt swoją treścią miał nawiązywać do historii Gdańska i bogatych zbiorów bibliotecznych. Napłynęły 24 prace od artystów z całej Polski. Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Zdybla, prowadzącego Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP, za najlepszy uznało właśnie projekt Sebastiana Bożka.

Mural ma 180 m kw. powierzchni.