Od 2018-09-17 do 2018-10-26

Godzina: 13:00

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Artur Schopenhauer 1788-1860. (Nie)wola filozofa

W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Artura Schopenhauera, filozofa pochodzącego z Gdańska i jednego z najlepiej rozpoznawalnych myślicieli nowożytnej Europy. Z tej okazji PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę, która przybliża czasy, miejsca i osoby z którymi związany był słynny gdańszczanin oraz ukazuje dorobek jego myśli, który odcisnął znaczące piętno w historii i kulturze intelektualnej starego kontynentu.

Wielokrotne wznowienia jego dzieł, a w szczególności pomnikowego tytułu Die Welt als Wille und  Vorstellung (Świat jako wola i przedstawienie), do dziś czytanego nie tylko przez badaczy historii idei, ale poruszającego umysły szerszej publiczności, stały się dowodem trwałej popularności filozoficznych koncepcji Artura Schopenhauera. Na ekspozycję, która buduje obraz jego  życia i twórczości w kontekście epoki, składają się oprócz publikacji dzieł filozofa, również liczne dokumenty ikonograficzne: zdjęcia, grafiki i faksymile spuścizny rękopiśmiennej. Autorki wystawy przywołują także dokumentalne wspomnienia o najbliższej rodzinie Artura – jego matce Joannie i siostrze Adeli Schopenhauer. Intelektualny kontekst twórczości filozofa reprezentuje m.in. unikatowy zespół rękopiśmiennych notatek Immanuela Kanta, przechowywany w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Wystawa rozpocznie się 17 września w starym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej i potrwa do 26 października 2018 r. (pn, wt, czw, 9.00 – 19.00, śr, pt 9.00 – 15.00). Na otwarcie zapraszamy 17 września o godz. 13:00.

Kuratorka wystawy:
Beata Gryzio b.gryzio@bgpan.gda.pl

Sprawdź, jak dojechać