Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum

4 listopada 2016 roku rękopis Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wręczenie certyfikatu wpisu odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Ten wyjątkowy manuskrypt jest pierwszym dziełem gdańskim, które znalazło się na liście UNESCO obok takich dokumentów jak: Kronika Galla Anonima, autograf  Pana Tadeusza Adama Mickiewicza czy Konstytucja 3 Maja.

19 listopada w godzinach 12-16 zapraszamy mieszkańców Pomorza na specjalną prezentację  oryginału rękopisu. Pokaz odbędzie się w Historycznym Gmachu Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, przy ul. Wałowej 15. Uroczystości będzie towarzyszył koncert chorałów gregoriańskich (z oryginałów przechowywanych w Bibliotece Gdańskiej) zespołu Schola Gregoriana Gedanensis.

Program

  • 12.00 – Przywitanie
  • 12.15 – Koncert chorałów gregoriańskich (z rękopisów muzycznych) w wykonaniu  zespołu Schola Gregoriana Gedanensis
  • 12:45 – mgr Agata Larczyńska: Prezentacja mszału
  • 13.00 – Pokaz
  • 16.00 – Zakończenie

Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum jest rękopisem należącym do unikatowej Biblioteki Mariackiej, która istniała już przed 1398 r. Manuskrypt był ważny dla pomorskiego duchowieństwa. W okresie późnego średniowiecza użytkowano go do celów liturgicznych w Kościele Mariackim. Jedyna ilustracja rękopisu – miniatura o wymiarach 250 x 188 mm, przedstawia scenę Chrystusa rozpiętego na krzyżu, o martwej twarzy, z zamkniętymi oczyma. Niezwykłość kompozycji przejawia się w redukcji osób towarzyszących Chrystusowi pod krzyżem. Występują tu jedynie anioły, unoszące się w górze, przy belkach poprzecznych prostego krzyża, zwieńczonego banderolą z napisem INRI (Iesus Nasareus Rex Iudeorum).