Święto Nauki Gdańskiej

Nauka gdańska we wczesnej nowożytności rozwijała się dzięki istnieniu zorganizowanego szkolnictwa, a także odpowiedniego zaplecza książkowego. Gimnazjum Gdańskie i szkoły przykościelne wysoką jakość nauczania zawdzięczały bogatej bazie książkowej opartej na publikacjach wydawanych w najznamienitszych europejskich drukarniach.

Już w momencie powstania Gimnazjum Gdańskiego w czerwcu 1558 roku wiadomo było, że otwarcie książnicy miejskiej jest nieodzowne. Przez wiele lat Rada Miasta Gdańska działała w tym kierunku, ale ostatecznym impulsem stało się wydarzenie z 1591 roku. Wówczas do Gdańska przybył markiz Orii, Jan Bernard Bonifacio. Statek, którym płynął z Anglii, zatonął u wejścia do portu gdańskiego. Rybacy uratowali rozbitka i znaczną część księgozbioru, który wiózł ze sobą. Ponad 1300 woluminów markiz przekazał w darze miastu, które zrewanżowało mu się mieszkaniem i stałą pensją. 22 czerwca 1596 roku w dawnym klasztorze franciszkańskim, będącym wówczas siedzibą Gimnazjum Gdańskiego, została otwarta Bibliotheca Senatus Gedanensis czyli Biblioteka Rady Miasta. Jej księgozbiór, oparty na darze Bonifacio, z biegiem lat się rozrastał i służył naukowcom oraz kolejnym pokoleniom uczniów Gdańskiego Gimnazjum. Wśród czytelników było wielu zasłużonych dla Gdańska profesorów i uczniów: Jan Heweliusz, Piotr Krüger, Abraham Calov, Bartłomiej Keckermann, Joachim Oelhaf, Samuel Schelwig, Paweł Pater, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, Gotfryd Lengnich. W gdańskiej książnicy korzystali oni z woluminów z kolekcji znanych gdańskich rodzin, przekazywanych na przestrzeni wieków w darze bibliotece.

Historii Biblioteki Rady Miasta Gdańska poświęcona jest wystawa plenerowa oraz wykład:

 

Bibliotheca Senatus Gedanensis. W służbie nauki gdańskiej

Forma: wykład

Prelegentka: dr Maria Otto, PAN Biblioteka Gdańska

Miejsce: Strefa Gdańskiej Nauki w ECS

Termin: 05.02.2016 (piątek)

Godzina: 14:00

Zapisy: brak

Koszt udziału: bezpłatnie

 

Temat: Bibliotheca Senatus Gedanensis. W służbie nauki gdańskiej

Forma: wystawa plenerowa

Miejsce: Skwer Heweliusza

Termin: 28.01.-28.02.2016

 

Temat: Gdańska Nauka. Nie tylko Heweliusz

Forma: wystawa plenerowa

Miejsce: ul. Wałowa 15

Termin: 28.01.-28.02.2016

 

Wystawa przybliża osiągnięcia przedstawicieli nauk medycznych, przyrodniczych, astronomicznych, matematycznych, fizycznych i humanistycznych. Przedstawia sylwetki uczonych: Jan Heweliusz i jego nauczyciel Piotr Krüger, medycy Joachim Oelhaff i Jan Adam Kulmus – autor niezwykle popularnych tablic anatomicznych przetłumaczonych nawet na język japoński – przyrodnicy Jakub Breyne i Jakub Teodor Klein, a także uczony o wszechstronnych zainteresowaniach – Bartłomiej Keckermann i historycy Reinhold Curicke i Michał Krzysztof Hanow. Nie zabraknie niezwykłych gdańszczanek, które również zasłużyły się na polu nauki gdańskiej. Oprócz najsławniejszej z nich – Elżbiety Koopmann Heweliusz – miejsce poświęcono również Dorocie Julianie Klein oraz wdowom po gdańskich drukarzach, które po śmierci mężów przejmowały stery oficyny wydawniczej.

Święto Gdańskiej Nauki trwa od 28 stycznia do 6 lutego 2016 roku.

Szczegóły wydarzenia: http://janheweliusz.fundacjagdanska.pl