Imponujący dorobek życia wybitnego gdańszczanina Jana Heweliusza jest nieśmiertelny i trwa od setek lat. Podobnie my, współcześni gdańszczanie, nie ustajemy w dążeniach do poszerzenia wiedzy o tym znanym rajcy, mistrzu nauk, astronomie i browarniku. Jak jednak zaprezentować sylwetkę i dorobek człowieka tak wszechstronnego i genialnego jak Jan Heweliusz, ludziom żyjącym prawie 400 lat po nim? Wydaje się, że odpowiedź jest tylko jedna – przez odkrywanie najciekawszych zagadnień nauki przy zastosowaniu atrakcyjnej i angażującej formy dostosowanej do współczesności.

Odpowiedzią na potrzebę zorganizowania takiego wydarzenia jest „Święto Gdańskiej Nauki – urodziny Jana Heweliusza”. Święto odbywa się każdego roku w styczniu, będąc swego rodzaju hołdem składanym przez mieszkańców Gdańska astronomowi. Obejmuje szereg projektów, które pozwalają odkrywać pasjonującą historię naszego miasta. Łączą naukę z zabawą i w ciekawy, a przede wszystkim w bardzo żywy sposób, zapoznają nas z naszym miastem i fascynującymi tajnikami nauki.

Nie brakuje wystaw, wykładów, spacerów z przewodnikiem i konkursów oraz innych atrakcji. Każdego roku idziemy o krok dalej. W końcu Jan Heweliusz nie był jedynym, wybitnym naukowcem wywodzącym się z Gdańska. Wystarczy wspomnieć Daniela Gabriela Fahrenheita, Daniela Gralatha czy Artura Schopenhauera. Także ich postacie i dorobek chcemy przybliżać jak największej liczbie gdańszczan i naszych gości. Tym samym Święto Gdańskiej Nauki rozwija się w nowych, arcyciekawych kierunkach.

Liczne i różnorodne imprezy odbędą się między 19 a 28 stycznia 2014 roku. Pełen program dostępny jest pod następującym linkiem: http://www.janheweliusz.pl/

 

PAN Biblioteka Gdańska aktywnie uczestniczy w obchodach Święta Gdańskiej Nauki 2014 poprzez wystawy i prelekcje:

Gdańska nauka – nie tylko Jan Heweliusz….
Wystawa plenerowa, która przybliża osiągnięcia przedstawicieli nauk medycznych, przyrodniczych, astronomicznych, matematycznych, fizycznych i humanistycznych. Przedstawia sylwetki takich uczonych jak: Jan Heweliusz i jego nauczyciel Piotr Krüger, medycy Joachim Oelhaff i Jan Adam Kulmus – autor niezwykle popularnych tablic anatomicznych przetłumaczonych nawet na język japoński, przyrodnicy Jakub Breyne i Jakub Teodor Klein, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach Bartłomiej Keckermann, historycy Reinhold Curicke i Michał Krzysztof Hanow. Nie może zabraknąć niezwykłych gdańszczanek, które również zasłużyły się na polu gdańskiej nauki. Oprócz najsławniejszej z nich – Elżbiety Koopmann Heweliusz – poczesne miejsce zajmują również Dorota Juliana Klein oraz wdowy po gdańskich drukarzach, które po śmierci mężów przejmowały stery oficyn wydawniczych.
Czas i miejsce: otwarcie 19.01.2014 r. godz. 15, Zieleniec przy pomniku Jana Heweliusza

Książka naukowa w Gdańsku wczesnej nowożytności
Wystawa prezentuje ciekawsze książki naukowe znajdujące się w zbiorach prywatnych i instytucjonalnych w Gdańsku, od czasów wynalezienia sztuki drukarskiej do końca XVIII wieku.
Czas i miejsce: od 21.01.2014 r., historyczny budynek PAN BG, ul. Wałowa 15

Wykłady poświęcone gdańskiemu środowisku naukowemu między XVI a XVIII wiekiem. Prelegenci, pracownicy PAN Biblioteki Gdańskiej, przybliżą słuchaczom gdańską naukę: jej źródła, ważniejszych przedstawicieli, ich osiągnięcia naukowe oraz przedstawią książki naukowe, które znalazły swoje miejsce w prywatnych księgozbiorach gromadzonych przez gdańskich patrycjuszy.
Czas i miejsce: 21 i 23.01.2014 r. godz. 12, historyczny budynek PAN BG, ul. Wałowa 15

21 stycznia (wtorek)
Z dziejów nauki gdańskiej (dr Maria Otto)

23 stycznia (czwartek)
Książki naukowe w gdańskich księgozbiorach między XVI a XVIII w. (mgr Beata Gryzio)

Zapraszamy!