Jak polscy artyści definiowali swoją rolę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku? Jaki obraz Pomorza, ziem odzyskanych po II wojnie światowej, wyłania się z ich prac? Najnowsza wystawa PAN Biblioteki Gdańskiej pt. „Powroty nad morze. Artyści graficy o polskim wybrzeżu” przybliża perspektywę artystów, którym przyszło tworzyć w burzliwych dla Rzeczpospolitej czasach. Serdecznie zapraszamy na wernisaż zaplanowany na poniedziałek, 7.08, godz. 13:00 do Budynku Historycznego (ul. Wałowa 15).

Dzieła prezentowane na wystawie ukazują przemiany, które miały miejsce w sztuce i technologii drukarskiej w drugiej połowie XIX wieku. Na wystawie będzie można zobaczyć prace wielu wybitnych polskich artystów grafików, m.in. Władysława Skoczylasa, Stanisława Ostoja Chrostowskiego, Stanisława Brzęczkowskiego, Tadeusza Cieślewskiego syna i innych twórców, którzy mieli wpływ na rozwój polskiej grafiki.

Wystawa „Powroty nad morze. Artyści graficy o polskim wybrzeżu” ukazuje, jak polscy artyści definiowali swoją rolę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w kontekście wielkich przemian społeczno-politycznych. Szczególne miejsce zajmują prace, które ilustrują Pomorze – ziemie utracone przez Polskę w wyniku rozbiorów, a odzyskane po I-szej i II-giej wojnie światowej. W dziełach tych artystów można odczytać zarówno tęsknotę za straconymi ziemiami, jak i radość z ich odzyskania.

To unikalna okazja, aby zanurzyć się w przeszłość, a zarazem zrozumieć, jak kluczową rolę odgrywała sztuka w kształtowaniu tożsamości narodowej.

Kuratorką wystawy jest Anna Sołdyńska (Anna.Soldynska@bg.pan.pl).

Zapraszamy do Biblioteki Gdańskiej, wystawę będzie można podziwiać do 13 października 2023 r. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 7.08 o godz. 13:00.

Wstęp wolny!