Nieznane dotąd świadectwa oraz historie polskiej edukacji za granicą w trakcie II wojny światowej oraz trudnych powojennych latach – w ramach obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, Biblioteka Gdańska PAN prezentuje unikalne materiały z prywatnych zbiorów Marka Ney-Krwawicza, znanego pracownika naukowego Instytutu Historii PAN w Warszawie. Tegoroczna wystawa nosi tytuł „Polska edukacja na obczyźnie 1939-1950. Świadectwa szkół i kursów”.

To kontynuacja tematyki ubiegłorocznej ekspozycji, dotyczącej podręczników i lektur polskich szkół za granicą. Tym razem autor skupia się na świadectwach wydawanych przez polskie placówki edukacyjne, które działały poza granicami RP w burzliwych czasach II wojny światowej oraz w latach bezpośrednio po jej zakończeniu.

Wystawa prezentuje ponad 100 świadectw szkolnych z 23 krajów, jednocześnie obrazując skomplikowaną sieć polskiej edukacji w czasie wojny. Zdjęcia, świadectwa i relacje z czasów tamtych latach ukazują prężność polskiego systemu oświaty, a także dalekosiężność i troskę władz RP na emigracji o przyszłość młodego pokolenia. Dopełnieniem ekspozycji są liczne fotografie, obrazujące różnorodne aspekty życia szkolnego, a także artykuły prasowe zamieszczane w takich pismach jak „Polak w Iranie”, „Polak w Indiach” czy „Polak w Afryce”.

Wystawa zwraca uwagę oglądających na jeden z ważniejszych obszarów działania Rządu RP na uchodźstwie w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu – edukacji młodego i najmłodszego pokolenia Polaków, którym wojna zabrała dzieciństwo i młodość oraz możliwość nauki. Te działania edukacyjne procentowały potem przez całe, wielokrotnie bardzo trudne, życie rodaków na obczyźnie i pozwoliły zachować  polskość w kolejnych  pokoleniach.

Zachęcamy do zapoznania się z wystawą, która przypomina nam o ważnej roli edukacji w życiu każdego człowieka, a także o niezłomności i determinacji polskiego narodu w trudnych czasach.

 

Wystawa zostanie otwarta w Bibliotece Gdańskiej PAN (gmach przy ul. Wałowa 24), 4 września 2023 r. (poniedziałek) o godz.  12:15 i będzie czynna do połowy października.

 

Serdecznie zapraszamy!