Noc z Kopernikiem – Europejska Noc Muzeów 2023

Już 13 maja 2023 zapraszamy na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów „Noc z Kopernikiem”! To wspólna inicjatywa trzech sąsiadujących ze sobą instytucji: Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej oraz I liceum Ogólnokształcącego. Łączy nas postać Mikołaja Kopernika i wspólna historia.

Odwiedzając  tzw. „trójkąt naukowy” pomiędzy ulicami Łagiewniki, Wałową i Wały Piastowskie będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki historycznych budynków liceum, archiwum oraz poznać historię biblioteki, zmierzyć się zmierzyć się z pismem ręcznym z czasów Kopernika oraz zapoznać się z astronomicznymi odkryciami, po których przewodnikiem będzie sam Mikołaj Kopernik. Przygotowaliśmy też specjalne atrakcje dla najmłodszych.

W programie:

19.00 – 0.00 Oprowadzanie po wystawie Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą”

Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu  był nie tylko astronomem, ale też twórcą teorii pieniądza i  zasady „Prawa Kopernika-Greshama”. Ponadto był lekarzem i kanonikiem. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty Kopernikańskie w tym „Traktat o monecie” z 1519 roku. Wystawa w podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wejścia w grupach 15 osobowych, co 15 min.
Miejsce: Archiwum Państwowe,  ul. Wałowa 5.

O godz. 20.00 i 20.45 oprowadzanie w języku angielskim.

 

19.00 – 0.00 Tajemnice „Jedynki”  

Zwiedzanie z przewodnikiem historycznego budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Będzie to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć oryginalne, ponad 100-letnie wyposażenie szkoły. Zwiedzanie w grupach 15 osobowych, co 30 min.
Miejsce: I Liceum Ogólnokształcące, wejście główne od strony Pomnika Poległych Stoczniowców.

 

19.00 – 0.00 Warsztaty kaligraficzne Ręką Astronoma”

Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu italiką – rodzajem renesansowego pisma pochylonego, które było używane w czasach Mikołaja Kopernika. Zapraszamy wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, na chwilę wyciszenia i relaksu z kaligrafią.

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

 

19.00 – 20.30  Warsztaty plastyczne dla dzieci „Magnes”

Dzieci wykonają, przypominające meteoryty, magnesy na lodówkę.
Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

 

19.00 – 19.45, 20.30 – 21.15, 21.45 – 22.30  Oprowadzanie po wystawie „Wokół Słońca i Księżyca” 

Wystawa prezentuje niezwykłe książki, które od kilkuset lat tworzą historię jednego z najważniejszych odkryć w nauce, dziś znanego jako rewolucja kopernikańska. Będzie można zobaczyć „O obrotach sfer niebieskich”, a także teksty i sylwetki takich gigantów nauki jak Klaudiusz Ptolemeusz, Tycho Brahe, Jan Kepler, Galileusz i Izaak Newton. 
Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

 

20.45 – 21.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kopernik na co dzień”

Będziemy robić zakładki do książek w kształcie postaci Kopernika, w kształcie planet i statków kosmicznych.
Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

 

22.00 – 23.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kosmiczna przypinka”

Podczas trzeciej części zajęć, uczestnicy wykonają własnoręczne kosmiczne projekty i przypinki z przesłaniem. Będzie to spotkanie z kosmicznym światem, z jego tajemnicami i niezwykłymi zjawiskami.
Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.

 

Wstęp bezpłatny, do zobaczenia!


 

ℹ Więcej informacji o 18. odsłonie Europejskiej Nocy Muzeów na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.