/ otwarcie: 21 marca, godz. 13.00.
/ Gdańsk, ul. Wałowa 15, stary gmach
/ 21 marca – 29 kwietnia 2022
/ poniedziałek, wtorek, czwartek: 9–19 / środa, piątek: 9–15
/ możliwość zwiedzania z przewodnikiem
/ wstęp wolny

Jan Uphagen (1731–1802) to przedstawiciel jednego z najznamienitszych gdańskich rodów. Z powodzeniem jednocześnie trudnił się kupiectwem, nauką oraz służbą publiczną na rzecz Gdańska i jego społeczności. Z wielką pasją gromadził księgozbiór. Do dziś pozostaje dobrze rozpoznawalną postacią na historycznej mapie miasta. A to niewątpliwie dzięki Domowi Uphagena przy ul. Długiej 12 – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, oddział Muzeum Gdańska. W dzielnicy Wrzeszcz Górny znajduje się ul. Uphagena, jedna z nielicznych ulic w Gdańsku, która nie zmieniła patrona po 1945 roku. Między al. Grunwaldzką i ul. Uphagena jest park jego imienia, pozostałość dawnej barokowej rezydencji założonej jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku, które to dwór i ogród od kolejnego właściciela nabył Jan Uphagen. A na Dolnym Mieście właśnie wróciło życie do Dworu Uphagena, który rodzina wzniosła jako swoją letnią rezydencję.

Upływ czasu i owiane dyskrecją życie Jana Uphagena nie pozwoliłyby dziś na głębszy wgląd w świat jego intelektualnych pasji, gdyby nie imponujący księgozbiór, jaki po nim pozostał. To prawdziwa kolekcja znakomicie wydanych, bogato ilustrowanych i niezwykle różnorodnych tematycznie woluminów. Pokrótce można je scharakteryzować jako czasoprzestrzenną wędrówkę ku poznaniu człowieka i otaczającej go rzeczywistości. Typowa dla osiemnastego stulecia chęć odkrycia wszystkich tajemnic świata znajduje swe odbicie właśnie w bibliotece Jana Uphagena.

Rąbka jej sekretów uchyli wystawa prezentująca wybrane księgi z pomnikowej kolekcji Jana Uphagena, od 1879 roku przechowywanej w PAN Bibliotece Gdańskiej. Zapraszamy przede wszystkim wielbicieli ksiąg i miłośników Gdańska.

Oprowadzanie kuratorskie:
Beata Gryzio / e-mail: beata.gryzio@bg.pan.pl, tel. 58 301 22 51 wew. 127