Od 2012-05-10 do 2012-05-31

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Z warsztatu konserwatora zbiorów Biblioteki Gdańskiej

Jak chronić gromadzone przez wieki w bibliotece cenne zbiory? W jaki sposób przywrócić starym księgom dawny blask? Tajniki pracy konserwatora zabytków będzie można poznać już od 10 maja 2012 na wystawie zatytułowanej „Z warsztatu konserwatora zbiorów Biblioteki Gdańskiej”.

Specjaliści z Działu Konserwatorsko-Introligatorskiego PAN Biblioteki Gdańskiej na co dzień zajmują się ratowaniem różnorodnych obiektów, takich jak: starodruki, rękopisy, dokumenty pergaminowe (w tym z pieczęciami), grafiki, mapy, obiekty kolorowe i kolorowane, rysunki, fotografie. Na wystawie przedstawią wybrane zagadnienia dotyczące konserwacji. Zwiedzający dowiedzą się o metodach identyfikacji zniszczeń (obserwacje w świetle UV, badanie pH), rozpoznaniu elementów budowy zabytków (znaki wodne) oraz o niektórych zabiegach konserwatorskich w kolejności ich wykonania: czyszczenie na sucho i mokro, uzupełnianie ubytków w papierze pergaminie i skórze. Eksponowane będą również obiekty ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej po konserwacji, dla których indywidualnie dobrano zakres prac, o różnym stopniu ingerencji w materię zabytkową – manuskrypt pergaminowy, rękopis z herbami malowanymi na pergaminie i starodruk z całostronicowymi drzeworytami malowanymi farbami wodnymi.

Otwarcie wystawy: 10 maja (czwartek) o godz. 13.00 w historycznym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Ekspozycja czynna do 31 maja 2012 (poniedziałki, wtorki i czwartki 9.00-19.00, środy i piątki 9.00-15.00).

Sprawdź, jak dojechać