Od 2012-06-04 do 2012-07-31

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Moda na sport

Kiedy tak naprawdę zaczęto uprawiać sport? Jak wyglądały jego początki w Trójmieście? Jakie dyscypliny sportowe były popularne w XIX w. Sopocie i Gdańsku a co dziś wzbudza nasze sportowe emocje? To oraz wiele innych ciekawostek będzie można zobaczyć na wystawie „Moda na sport” w Bibliotece Gdańskiej.

Podczas ekspozycji zwiedzający będą mogli obejrzeć unikatowe i różnorodne eksponaty, nie tylko biblioteczne. Pokazane zostaną między innymi zabytkowe podręczniki do jeździectwa i szermierki, XIX-wieczne czasopisma, w których dość dużo miejsca poświęcano damskiej modzie sportowej, a także pocztówki Gdańska i Sopotu o tematyce sportowej z początku XX wieku, plakaty z drugiej połowy XX wieku oraz współczesne książki i zdjęcia.

Poza tym, dzięki uprzejmości trójmiejskich sportowców: mistrza świata w windsurfingu Piotra Myszki, byłego zawodnika kadry narodowej i obecnego trenera reprezentacji Polski w piłce ręcznej Damiana Wleklaka oraz zespołu „Cheerleaders Prokom” Asseco Prokom Gdynia, zwiedzający będą mieli jedyną i niepowtarzalną okazję obejrzeć ich prywatną kolekcję pamiątek i medali.

Dodatkowo podczas wystawy zaprezentowane zostaną również przedmioty związane ze zjawiskiem kibicowania, takie jak flagi czy koszulki.

Otwarcie wystawy odbędzie się 4 czerwca (poniedziałek) o godz. 17:30 w sali wystawowej budynku historycznego Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej przy ulicy Wałowej 15. Wystawa będzie czynna do 31 lipca 2012 roku.

Sprawdź, jak dojechać