Dzień: 2015-04-13

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Między Gdańskiem a Santiago - wystawa planszowa

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji naukowej zorganizowanej w ramach obchodów 600-lecia konsekracji kościoła św. Jakuba w Gdańsku.

Ekspozycja przedstawia bogatą historię kompleksu Fundacji św. Jakuba, powołanej przez gildię szyprów gdańskich na początku XV wieku. W skład tego zespołu weszła kaplica, późniejszy kościół pod wezwaniem św. Jakuba, oraz budynki należące do szpitala, który w znacznym stopniu pełnił rolę przytułku dla starych, nierzadko pozbawionych środków do życia marynarzy i członków osieroconych przez nich rodzin. Wystawa pokazuje wspólny etap dziejów budynku kościoła i naszej Książnicy, gdy po przystosowaniu obiektu do celów bibliotecznych, w latach 1821-1905 świątynia była siedzibą ówczesnej Biblioteki Miejskiej – dzisiejszej PAN Biblioteki Gdańskiej. Prezentacja porusza także tematykę bram św. Jakuba w Gdańsku (których historia nieoczekiwanie złączyła się z kościołem i szpitalem oraz Biblioteką), jak również zagadnienia kultu św. Jakuba Starszego Apostoła i pielgrzymek do jego grobu w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Na pokaz składają się obiekty ze zbiorów kartograficznych, graficznych, fotograficznych i dokumentów życia społecznego PAN Biblioteki Gdańskiej, jak też eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku i ze zbiorów prywatnych.

Wystawę można oglądać do 13 kwietnia 2015 r. przed gmachem historycznym Biblioteki (ul. Wałowa 15).

Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź, jak dojechać