Od 2013-02-12 do 2013-03-20

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Kot święty i przeklęty. Motyw kota w literaturze i sztuce

Tytuł wystawy, którą można oglądać w Bibliotece Gdańskiej od 12 lutego, zaczerpnięty został z książki Bogdy Balickiej „Kot święty i przeklęty”, a jej celem jest przedstawienie kilku tysięcy lat wspólnego życia człowieka z kotem i postrzegania tego niezwykłego zwierzęcia w różnych epokach i kulturach.

Dlaczego właśnie kot? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w otwierającym ekspozycję tekście pewnej przemiłej kociary. A dalej będzie jeszcze ciekawiej. Zaprezentowany zostanie bogaty zbiór literatury związanej z kotami – opracowania naukowe, powieści znanych pisarzy i wiersze poetów, których nie podejrzewalibyśmy o zainteresowanie kotami. Nie zabraknie też świadectw innych osób, w których życiu koty odegrały znaczącą rolę. Kolejny dział to sztuka – obrazy, grafiki i rysunki z kotem w roli głównej i drugoplanowej, a także zabawne pastisze dzieł sławnych malarzy. Będzie można też zobaczyć koty – rezydentów bibliotek na całym świecie. Szczególną atrakcją jest wkład trójmiejskich pisarzy i artystów, którzy udostępnili swoje dzieła oraz prywatne zdjęcia z kocimi przyjaciółmi.

Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 12 lutego 2013 o godz. 13 w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 24). Wystawa będzie czynna do 20 marca bieżącego roku.

Zobacz galerię zdjęć z otwarcia wystawy

Sprawdź, jak dojechać