Od 2019-03-19 do 2019-05-18

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Żeglując samotnie naokoło świata

30 kwietnia minie 50 lat od dnia, w którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak samotnie opłynął ziemię. Ta rocznica to dobra okazja, by przypomnieć zmagania żeglarzy, nie tylko polskich, z bezmiarem oceanu. Pierwszym śmiałkiem, który odważył się na samotne opłynięcie globu, był 51-letni Joshua Slocum. Wypłynął z Bostonu 25 kwietnia 1895 roku na 11-metrowej rybackiej łodzi Spray. Rejs ukończył szczęśliwie po 3 latach i 2 miesiącach, a swoje przeżycia opisał w książce Sailing Alone Around the World.

Przez następne 120 lat wielu próbowało powtórzyć wyczyn Slocuma i większości z nich to się udało. Wystawa Żeglując samotnie naokoło świata pokazuje dzieje tych rejsów, z których każdy mógłby stanowić materiał na osobną opowieść. A wszystkie razem składają się na fascynującą historię wytrwałości w spełnianiu marzeń, w podejmowaniu nowych wyzwań i przekraczaniu kolejnych granic ludzkiej wytrzymałości. Materiały zaprezentowane na wystawie – książki, czasopisma, wycinki prasowe, zdjęcia i numizmaty – pochodzą ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Wśród nich nie może zabraknąć opowieści Slocuma przetłumaczonej i wydanej w Polsce w 1930 roku.

Na wernisaż zapraszamy we wtorek 19 marca o godz. 13 do nowego budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 18 maja 2019 roku.

Kontakt do kuratora wystawy:
Ewa Chmielewska-Tomczak e.tomczak@bgpan.gda.pl

Sprawdź, jak dojechać