Od 2021-09-03 do 2021-10-15

Godzina: 12:15

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Niech „następne święta będą w wolnej Polsce i z bliskimi…” – nieraz życzyli sobie wzajemnie ci, których tułaczy los rzucił z dala od domu. W rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę o świętach w latach wojennych i tuż po wojnie. Prezentowane materiały pochodzą z prywatnej kolekcji historyka prof. Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN w Warszawie.

/ 3 września – 15 października 2021
/ poniedziałek, wtorek, czwartek: 9–19 / środa, piątek: 9–15 / sobota: 9–15
/ Gdańsk, ul. Wałowa 24, nowy gmach
/ możliwość zwiedzania z przewodnikiem
/ wstęp wolny

W tymczasowych miejscach osiedlenia oraz w jednostkach wojskowych święta były namiastką Polski poza Polską, a strofa „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” dobitnie wyrażała pragnienia… Celebrowanie świąt wzmacniało międzyludzkie więzi, pozwalało choć na chwilę oderwać się od trudów wojennego życia, obozów, zsyłek i więzień.
Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Niepodległości, 3 Maja, a także święta wojskowe dokumentuje prasa zarówno cywilna, jak i wojskowa. Zobaczymy numery m.in. takich pism, jak: „Kurier Polski”, „Polak w Afryce”, „Polak w Iranie”, „Dziennik Żołnierza”, „Kurier Polski w Bagdadzie”. Nie zabraknie okolicznościowych wydawnictw, np. jednodniówki z okazji Święta Niepodległości, wydanej w 1941 roku przez internowanych na Węgrzech oficerów Wojska Polskiego, zaproszeń na uroczyste obchody i programów, jak „Wieczór 11 listopada” z 1941 roku w Szkocji, w wykonaniu Czołówki Teatralnej Lwowska Fala.
Spośród pamiętnikarskich zapisków szczególnie wzruszający okazuje się wiersz o Wigilii napisany przez uczennicę szkoły powszechnej w irańskim Isfahanie w 1943 roku.
Ekspozycję wzbogacają kartki świąteczne i okolicznościowe, a także liczne fotografie dokumentujące cywilne i wojskowe uroczystości.

– To już kolejna ekspozycja, którą przygotowujemy wraz z profesorem Markiem Ney-Krwawiczem – mówi dr Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej. – Cieszymy się, że znów dzieli się z nami swoim bogatym archiwum i serdecznie za to dziękujemy.

Otwarcie wystawy odbędzie się 3 września o godzinie 12.15 w holu wystawowym nowego budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24.

OPROWADZANIE KURATORSKIE
dr Aneta Kwiatkowska / Aneta.Kwiatkowska@bg.pan.pl
Paweł Pinkiewicz / Pawel.Pinkiewicz@bg.pan.pl