Od 2023-05-13 do 2023-05-14

Godzina: 19:00 - 01:00

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Już 13 maja 2023 zapraszamy na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów  „Noc z Kopernikiem”!

„Noc z Kopernikiem” jest wspólną inicjatywą trzech sąsiadujących ze sobą instytucji: PAN Biblioteki Gdańskiej, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz I liceum Ogólnokształcącego. Łączy nas postać Mikołaja Kopernika i wspólna historia. Odwiedzając tzw. „trójkąt naukowy” pomiędzy ulicami Łagiewniki, Wałową i Wały Piastowskie będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki historycznych budynków liceum, archiwum oraz poznać historię biblioteki, zmierzyć się zmierzyć się z pismem ręcznym z czasów Kopernika oraz zapoznać się z astronomicznymi odkryciami, po których przewodnikiem będzie sam Mikołaj Kopernik. Przygotowaliśmy też specjalne atrakcje dla najmłodszych.
W programie:
🕖 19.00 – 0.00 Oprowadzanie po wystawie „Ślady Mikołaja Kopernika w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Pieniądz jest miarą” Mikołaj Kopernik – człowiek renesansu był nie tylko astronomem, ale też twórcą teorii pieniądza i zasady „Prawa Kopernika-Greshama”. Ponadto był lekarzem i kanonikiem. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty Kopernikańskie w tym „Traktat o monecie” z 1519 roku. Wystawa w podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wejścia w grupach 15 osobowych, co 15 min. 📍 Miejsce: Archiwum Państwowe, ul. Wałowa 5. O godz. 20.00 i 20.45 oprowadzanie w języku angielskim.
🕖 19.00 – 0.00 Tajemnice „Jedynki”. Zwiedzanie z przewodnikiem historycznego budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Będzie to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć oryginalne, ponad 100-letnie wyposażenie szkoły. Zwiedzanie w grupach 15 osobowych, co 30 min. 📍 Miejsce: I Liceum Ogólnokształcące, wejście główne od strony Pomnika Poległych Stoczniowców.
🕖 19.00 – 0.00 Warsztaty kaligraficzne „Ręką Astronoma”. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu italiką – rodzajem renesansowego pisma pochylonego, które było używane w czasach Mikołaja Kopernika. Zapraszamy wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, na chwilę wyciszenia i relaksu z kaligrafią. 📍 Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.
🕖 19.00 – 20.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Magnes”. Dzieci wykonają, przypominające meteoryty, magnesy na lodówkę. 📍 Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.
🕖 19.00 – 19.45, 20.30 – 21.15, 21.45 – 22.30 Oprowadzanie po wystawie „Wokół Słońca i Księżyca”. Wystawa prezentuje niezwykłe książki, które od kilkuset lat tworzą historię jednego z najważniejszych odkryć w nauce, dziś znanego jako rewolucja kopernikańska. Będzie można zobaczyć „O obrotach sfer niebieskich”, a także teksty i sylwetki takich gigantów nauki jak Klaudiusz Ptolemeusz, Tycho Brahe, Jan Kepler, Galileusz i Izaak Newton. 📍 Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.
🕘 20.45 – 21.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kopernik na co dzień”. Będziemy robić zakładki do książek w kształcie postaci Kopernika, w kształcie planet i statków kosmicznych. 📍 Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.
🕙 22.00 – 23.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci „Kosmiczna przypinka”. Podczas trzeciej części zajęć, uczestnicy wykonają własnoręczne kosmiczne projekty i przypinki z przesłaniem. Będzie to spotkanie z kosmicznym światem, z jego tajemnicami i niezwykłymi zjawiskami. 📍 Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15.
Wstęp bezpłatny, do zobaczenia!

Sprawdź, jak dojechać