Od 2021-06-14 do 2021-08-28

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiedział sam Jan Bernard Bonifacio (1517-1597), fundator Biblioteki Gdańskiej. Markiz miał w życiu dwie miłości – książki i ukochanego pieska – Violę. Odejście zwierzęcia opłakał cyklem epicediów, a dzieło to przechowywane jest w naszych zbiorach do dziś. Jak widać psy bywają inspiracją dla poetów i pisarzy. Zapraszamy na wystawę, która odkrywa ich ślady także w języku, historii i sztuce.

Canis fidelis, czyli wierny pies, bo ta cecha charakteryzująca psa jest wręcz przysłowiowa. Ekspozycja ukazuje wielość i ważkość zadań jakie przypadły psu w historii człowieka, podkreśla szczególnie wątki związane z historią Biblioteki i historią Gdańska. Otóż jedną z najstarszych gdańskich ulic, znaną już od średniowiecza, jest obecna ulica Ogarna (uprzednio Browarnicza, potem Psia). W dziełach Heweliusza odnajdziemy psie księgozbiory. Psy zobaczymy na rysunkach Daniela Chodowieckiego. Psy towarzyszyły żołnierzom na Westerplatte i uwieczniono je na fotografiach. Pojawiały się też na łamach powojennej prasy, na plakatach i ulotkach. A to tylko niektóre z przedstawionych wątków. W poszukiwaniu psich tropów zajrzymy do książek i czasopism, nie zabraknie też grafik, ekslibrisów, rozmaitych dokumentów życia społecznego i fotografii.

Na otwarcie wystawy zapraszamy w poniedziałek, 14 czerwca o godz. 13.00 do nowego budynku Biblioteki, przy ul. Wałowej 24. Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2021 roku.

Przepraszamy, z przyczyn technicznych wystawa musi być zamknięta 23 sierpnia.

Kontakt do kuratorek:
Joanna Śliwa Joanna.Sliwa@bg.pan.pl
Anna Więcek Anna.Wiecek@bg.pan.pl

 

 

Sprawdź, jak dojechać