Od 2017-01-28 do 2017-02-04

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Bibliotheca Senatus Gedanensis. W służbie nauki gdańskiej – wystawa plenerowa

Nauka gdańska we wczesnej nowożytności rozwijała się dzięki istnieniu zorganizowanego szkolnictwa, a także odpowiedniego zaplecza książkowego opartego na publikacjach wydawanych w najznamienitszych europejskich drukarniach.

Już w momencie powstania Gimnazjum Gdańskiego w czerwcu 1558 roku wiadomo było, że otwarcie książnicy miejskiej jest nieodzowne. Przez wiele lat Rada Miasta Gdańska działała w tym kierunku, ale ostatecznym impulsem stało się wydarzenie z 1591 roku. Wówczas do Gdańska przybył markiz Orii, Jan Bernard Bonifacio. Statek, którym płynął z Anglii, zatonął u wejścia do portu gdańskiego. Rybacy uratowali rozbitka i znaczną część księgozbioru, który wiózł ze sobą. Ponad 1300 woluminów markiz przekazał w darze miastu, które zrewanżowało mu się mieszkaniem i stałą pensją. 22 czerwca 1596 roku w dawnym klasztorze franciszkańskim, będącym wówczas siedzibą Gimnazjum Gdańskiego, została otwarta Bibliotheca Senatus Gedanensis czyli Biblioteka Rady Miasta. Jej księgozbiór, oparty na darze Bonifacio, z biegiem lat się rozrastał i służył naukowcom oraz kolejnym pokoleniom uczniów Gdańskiego Gimnazjum. Wśród czytelników było wielu zasłużonych dla Gdańska profesorów i uczniów: Jan Heweliusz, Piotr Krüger, Abraham Calov, Bartłomiej Keckermann, Joachim Oelhaf, Samuel Schelwig, Paweł Pater, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, Gotfryd Lengnich. W gdańskiej książnicy korzystali oni z woluminów z kolekcji znanych gdańskich rodzin, przekazywanych na przestrzeni wieków w darze bibliotece.

Bibliotheca Senatus Gedanensis. W służbie nauki gdańskiej
Forma: wystawa plenerowa
Miejsce: ul. Wałowa 15
Termin: 28.01-04.02.2017
W ramach Święta Gdańskiej Nauki

Święto Gdańskiej Nauki potrwa od 28 stycznia do 4 lutego 2017 roku. Tegoroczne obchody święta odbywają się pod hasłem „Gdańsk się uczy…”.

Pełen program na stronie fundacjagdanska.pl.  

Sprawdź, jak dojechać