Wystawa „Szybciej, wyżej, mocniej!” Polskim olimpijczykom i sportowcom – zapraszamy od 13.05 do 26.07! 

Tyczka mistrza Władysława Kozakiewicza, narty-zubki, fotografie z przed- i powojennych olimpiad, oryginalne plakaty, XIX-wieczne publikacje przedstawiające początki dyscyplin sportowych oraz wiele innych artefaktów można zobaczyć na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej. Jej głównymi bohaterami są polscy olimpijczycy i sportowcy. Ekspozycja oddająca im hołd stanowi nawiązanie do ustanowienia przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków, w stulecie zdobycia przez polskich sportowców pierwszych medali olimpijskich. Zapraszamy!

 

27 lipca 1924 r. na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu – pierwszych, w jakich wzięli udział Polacy – drużyna kolarzy torowych w składzie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyła srebrny medal. Cztery lata później na letnich igrzyskach w Amsterdamie pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła Halina Konopacka. W rzucie dyskiem ustanowiła rekord świata. Wystawa pokazuje początki sportu rekreacyjnego i wyczynowego, w tym kobiecego, historię olimpiad i dokonań polskich sportowców. Znajdą się też akcenty regionalne między innymi związane z gdańską Gedanią, czy afisz z legendarnego meczu Lechia-Juventus z 1983 roku.

 

Na kartach książek i starych czasopism, na plakatach i afiszach ożywa przed nami świat dawnego sportu. Przenoszą nas w czasie fotografie bohaterów i bohaterek sprzed lat, grafiki przedstawiające nieużywane już dziś fantazyjne stroje. Ekspozycji dopełnia oryginalny sprzęt lekkoatletyczny, w tym tyczka treningowa samego Władysława Kozakiewicza. Dla koneserów sportów zimowych – możliwość przyjrzenia się z bliska wspaniałym, pamiętającym czasy sprzed II wojny światowej nartom wyprodukowanym przez Stanisława Zubka.

 

Gdzie: PAN Biblioteka Gdańska, Wałowa 15

Wernisaż: 13.05.2024 godz. 13.00

Czas trwania wystawy: 13.05-26.07.2024

Wstęp bezpłatny!

Kuratorzy: dr Dagmara Binkowska, Szymon Juras, Arleta Kundera, dr Aneta Kwiatkowska, Joanna Śliwa

Kontakt: aneta.kwiatkowska@bg.pan.pl, dagmara.binkowska@bg.pan.pl szymon.juras@bg.pan.pl, joanna.sliwa@bg.pan.pl 

 


18.05.2024 zapraszamy również na Noc Muzeów pod hasłem „Biegiem do Biblioteki”. Na odwiedzających czeka wyjątkowy, inspirowany sportem pokaz starodruków, kuratorskie oprowadzanie po wystawie, wykłady dotyczące historii sportu i inne atrakcje. Więcej informacji