Ulotne, efemeryczne, przykuwające wzrok… Plakaty teatralne to interesujące dokumenty życia społecznego. Polscy twórcy tacy jak Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski czy Maciej Hibner wymalowali jeden z barwniejszych epizodów w stosunkowo krótkiej historii gatunku grafiki użytkowej.

W przeddzień Światowego Dnia Teatru (27.03.2024) wspólnie z kuratorką, Arletą Kunderą, otworzyliśmy w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawę plakatów spektakli, przeważnie premier, które odbyły się m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Muzycznym w Gdyni, na warszawskich scenach Teatru Narodowego, Teatru Klasycznego, Teatru Dramatycznego, Teatru Rozmaitości i Teatru „Lalka” czy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W przestrzeni budynku przy ul. Wałowej 24 prezentowano prace m.in. Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Krajewskiego, Henryka Tomaszewskiego czy Andrzeja Pągowskiego. Wielkoformatowe druki, przywrócone do życia i ocalone od zniszczeń w pracowni konserwacji, stanowią ciekawy dokument epoki, w który wpisuje się fenomen tzw. polskiej szkoły plakatu.

Arleta Kundera, kuratorka wystawy, dokonuje podsumowania tuż przed finisażem (29.05.2024). Omówieniu poszczególnych przykładów grafik towarzyszy również wizyta w pracowni konserwacji.


Wystawę „Plakat teatralny” można podziwiać do 29 maja 2024 r. 

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 24 

Wstęp wolny!

Wernisaż wystawy „Plakat teatralny” (26 marca 2024)