Wystawa obrazuje fenomen ważnego tak dla rozwoju prasy na świecie, jak i przez pryzmat Polski, francuskiego periodyku i składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony L`Illustration z lat 20. i 30. XX wieku. Oprawione jednolicie reklamy uzupełniają archiwalne numery tygodnika, w tym egzemplarze, których tematem z okładki była Kampania Wrześniowa.

Jest rok 1843. W Anglii Charles Dickens wydaje „Opowieść Wigilijną”. Duńczycy zachwycają się „Brzydkim Kaczątkiem” Andersena, paryżanie zaczytują się pierwszą gazetową powieścią w odcinkach, w Théâtre Italien odbyła się premiera opery „Don Pasquale”.

We Francji rządzi zachowawczy polityk François Guizot, blokujący wszelkie reformy i ograniczający wolność prasy, której rozwój przyczynił się do ożywienia politycznego. Doprowadzi to pięć lat później do wybuchu rewolucji lutowej 1848 i zamieszek  powstania II Republiki Francuskiej.

Założony w Paryżu w tymże 1843 r. „L ‘Illustration” należał przez kolejne 100 lat do czołówki najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych tytułów prasowych na świecie. Redakcja zatrudniała zespół najwybitniejszych francuskich fotografików i rysowników, których kreacje wpisały się w kanon historii sztuki.  Co istotne w kontekście 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Francji, „L ‘Illustration” był bardzo przychylny Polsce i Polakom, na bieżąco pisząc o polskiej tematyce. Pierwszy numer L ‘Illustration le Journal ukazał się 4 marca 1843 roku. Tygodnik wychodził w dużym formacie folio i był dwa razy droższy niż klasyczny tygodnik. Zawartość skierowana była do oświeconych lub „liberalnych” czytelników burżuazyjnych. Otwarta na wszystkie aspekty współczesnego świata L’Illustration miała również na celu rozpowszechnianie wiedzy bez wykluczania jakiejkolwiek dziedziny. Zarówno pod względem treści, jak dystrybucji. L ‘Illustration prenumerowano i czytano na całym świecie, o czym łatwo przekonać się i dziś, przeglądając profile aukcyjne z archiwalnymi numerami czasopisma, zamieszczane przez internautów i antykwariaty z całego świata.

Wystawa dostępna w Nowym Gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej od 13 lipca do 19 sierpnia w godzinach otwarcia Biblioteki (poniedziałek, wtorek, czwartek 9.00-19.00; środa, piątek, sobota 9.00-15.00).

Autorem ekspozycji jest Bartosz Gondek.