wernisaż: 31.01.2023 (wtorek), godz. 18.00

wystawa czynna: 01.02-12.02.2023, w godz. 12.00-18.00

miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 

103 X propaganda to trzecia edycja wystawy podsumowującej ponad 100 lat polskiego plakatu propagandowego w jednym miejscu i czasie. Tym razem ponownie na Wielkiej Auli ASP w Gdańsku. Z każdą kolejną edycją zapraszamy do współpracy nową instytucję zewnętrzną, co w dłuższej perspektywie buduje nową wartość wydarzenia i czyni je unikalnym. W tym roku naszym nowym gościem jest Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentowana przez kuratorkę Matyldę Filas. Tak jak w każdej edycji prace studenckie są za każdym razem selekcjonowane, bazując nie tylko na zespole współczesnych realizacji, ale i sięgając po te powstałe przeszło dekadę temu. Są to więc realizacje nie tylko studentów, ale i absolwentów nierzadko obecnych dydaktyków ASP. Prezentowane plakaty to często plakaty konkursowe, zdobywające nagrody i wyróżnienia w kolejnych edycjach konkursu w Galerii Plakatu AMS: (Nie)bezpieczne pasy (2021), Najważniejszy projekt to TY. Dosyć znaczną częścią ekspozycji jest cykl prac Kolej na Ekologię, koordynowany przez dr Adama Świerzewskiego i prof. Sławomira Witkowskiego we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (2022).
W zakres tegorocznej ekspozycji weszły także nagradzane w wielokrotnie realizacje z Pracowni Projektowania dla Kultury prowadzonej przez dr Anitę Wasik i mgr Joannę Czaplewską. Swój wkład mieli także studenci studiów niestacjonarnych z Pracowni Projektowania Otwartego prowadzonej przez dr Jarosława Bujnego i Pracowni Propagandy Społecznej prowadzonej przez prof Jacka Staniszewskiego i dr Edytę Majewską. 103 propaganda w dużej mierze zweryfikuje przestrzeń problemów społecznych, politycznych i socjologicznych z jakimi mierzy się obecne pokolenie twórców. Wybór plakatów prezentowanych w trzeciej edycji wystawy to też suma refleksji na temat konstrukcji i kondycji świata jaki nas otacza. Zderzenie dzieł z tak rozległego, stuletniego przedziału czasowego pozwoli widzom przeanalizować repertuar motywów, aluzji literackich, historycznych i politycznych, przemian wizualnych. Należy sądzić, że kolejne edycje wydarzenia z perspektywy czasu staną się wyjątkowym dokumentem socjologicznym.

kurator główny wystawy: mgr Emilia Wernicka, we współpracy: z Matyldą Filas (BUW ) i dr Anetą Kwiatkowską (PAN Biblioteka Gdańska)