Wystawy

Zamoyscy w PAN Bibliotece GdańskiejMuzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz PAN Biblioteka Gdańska zapraszają na wystawę „Kozłówka – pomnik historii”. Ekspozycja  przedstawiająca historię pałacu, jego właścicieli oraz obecną działalność Muzeum Zamoyskich zostanie uroczyście otwarta 20 września (piątek) o godz. 14 w historycznym gmachu Biblioteki Gdańskiej. W dniu wernisażu odbędzie się także prelekcja multimedialna, pokaz filmu dokumentalnego oraz prezentacja wydawnictw muzealnych.
 

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedna z najpopularniejszych tego typu placówek w Polsce. Należy również do grona najbardziej identyfikowanych miejsc w województwie lubelskim. Każdego roku do Kozłówki przyjeżdżają tłumy turystów. Niektórzy – odwiedzają to miejsce kolejny raz. Czego poszukują? Być może przyciąga i fascynuje ich niezwykły klimat i magia parku oraz posadowionych w nim obiektów. Pałacowe wnętrza nie przypominają muzealnych ekspozycji, ale wciąż zamieszkane, tętniące życiem pokoje, z których „Pan Hrabia” wyszedł tylko na chwilę, pozostawiając na krześle gazetę lub przed momentem czytaną, pasjonującą książkę. Domowego – albo może lepiej – rodowego charakteru wnętrza dopełniają bibeloty, portrety rodzinne, stare fotografie. W archiwach muzealnych „śpią” listy – w tym także prywatne zapiski rodziny Zamoyskich. Co można wyczytać z podobnych pamiątek? Jak przywołać przeszłość? Jaką lekcję dają nam dawni mieszkańcy Pałacu w Kozłówce? 
 

Kozłowieckiej gawędzie będzie towarzyszyć promocja wydawnictw, które ukazały się nakładem tej placówki. Wśród prezentowanych książek znajdą się m.in. „Niezwykły Gość” – wspomnienie o nieznanym kozłowieckim epizodzie wojennym z życiorysu Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego, „Piękna i dobra” dokumentująca życie „Matki Rodu” Zamoyskich – Zofii z Czartoryskich. Perełką w wydawniczej kolekcji będzie książka Antoniego Beliny-Brzozowskiego „Kozłówka w moich wspomnieniach” w bibliofilskim wydaniu. 
 

Miejsce wystawy: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, budynek historyczny
Czas wystawiania: 20 września – 30 października 2013 r. (pn., wt., czw. 9-19; śr., pt. 9-15). Wstęp wolny.


Na zdj.: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałac. Salon czerwony (fot. H. Płuciennik)

 


© 2012 PAN Biblioteka Gdańska