Wystawy

Polskie towarzystwa śpiewacze w Wolnym Mieście GdańskuWystawa poprzez archiwalne fotografie, plakaty, programy występów oraz inne zachowane dokumenty ukazuje niezwykle ważną rolę, jaką spełniały polskie towarzystwa śpiewacze w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie według różnych szacunków ludność polska liczyła zaledwie od 3 do 11 proc. Ekspozycję można oglądać w PAN Bibliotece Gdańskiej od 30 maja 2012.
 

Polskie towarzystwa śpiewacze były na terenie Wolnego Miasta Gdańska organizacjami kulturalno-oświatowymi. Uczestniczyły w uroczystościach narodowych i wzbogacały oprawę uroczystych nabożeństw kościelnych. Urządzały też koncerty wokalne z muzyką polską. Uczestnicząc w uroczystościach narodowych i kościelnych,  w zjazdach kół śpiewaczych i w wieczorkach  z  przedstawieniami amatorskimi, nie tylko pielęgnowały pieśń polską, ale także podtrzymywały ducha polskiego.
 

Otwarcie wystawy odbędzie się 30 maja (środa) o godz. 13.00 w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 24). Ekspozycja potrwa do 30 czerwca 2012.


© 2012 PAN Biblioteka Gdańska