Wystawy

Transatlantyki - w 100. rocznicę zatonięcia Titanica„Nawet sam Bóg nie zdołałby go zatopić”. Nie wiadomo, kto wypowiedział to zdanie, niemniej związało się na zawsze z legendą Titanica - statku, który sto lat temu zatonął na Atlantyku w najsłynniejszej katastrofie w dziejach żeglugi pasażerskiej. PAN Biblioteka Gdańska wspomina to wydarzenie na wystawie „Transatlantyki – w 100. rocznicę zatonięcia Titanica”.


Rocznica katastrofy Titanica jest również okazją do przypomnienia mniej znanych, a nie mniej dramatycznych epizodów z historii żeglugi atlantyckiej od połowy XIX do połowy XX wieku. Arctic, Pacific, Empress of Ireland, Andrea Doria – do ich zatopienia też nie trzeba było Bożej interwencji, wystarczyła góra lodowa albo inny statek. Na wystawie będzie można zobaczyć pocztówki, czasopisma i gazety, w tym historyczne z 1912 roku, książki polskie i obcojęzyczne oraz inne dokumenty obrazujące dzieje żeglugi na Atlantyku, katastrofę Titanica i jej recepcję w kulturze popularnej.


Otwarcie wystawy odbędzie się 12 kwietnia (czwartek) o godz. 13.00 w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 24). Ekspozycja będzie czynna do 24 maja 2012 (dni powszednie od 8:00 do 19:45, soboty od 8:00 do 15:00).


© 2012 PAN Biblioteka Gdańska