Od 2012-11-05 do 2012-12-21

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Zbigniew Cybulski

Legenda polskiego kina, fenomen aktorski, który przemieniał własne uczucia w role, idol swego pokolenia, obiekt uwielbienia i naśladowania, postać kultowa… W PAN Bibliotece Gdańskiej już 5 listopada rozpocznie się wystawa zatytułowana „Zbigniew Cybulski”. W dniu wernisażu wybitnego aktora wspominać będą m. in. osoby związane z dawnym gdańskim teatrem studenckim Bim-Bom.

Zbigniew Cybulski to nie tylko utalentowany aktor filmowy („Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak być kochaną”, „Zbrodniarz i panna”, „Giuseppe w Warszawie” i in.), ale także wspaniały aktor teatralny przede wszystkim gdańskiego Teatru „Wybrzeże” oraz twórca studenckiego kabaretu Bim-Bom. Zaraz po studiach w krakowskiej PWST razem z grupą świeżo upieczonych absolwentów  krakowskiej szkoły teatralnej przyjechał pod opieką Lidii Zamkow do Gdańska, gdzie zadebiutował w Teatrze „Wybrzeże” w 1953 roku w sztuce „Intryga i miłość” F. Schillera. Rok później powstał teatrzyk Bim-Bom. W teatrze „Wybrzeże” Cybulski grał do 1960 roku, po czym przeniósł się do Warszawy. W tym samym roku Bim-Bom dał ostatnie przedstawienie. Wystawa pokazuje ten właśnie gdański – pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy okres twórczości Zbigniewa Cybulskiego. Udało się zebrać w jednym miejscu bardzo rozproszone materiały dotyczące działalności aktora w Teatrze „Wybrzeże”, jak również wiele nieznanych dotąd dokumentów z czasów działalności teatrzyku Bim-Bom, które udostępniły na wystawę osoby związane z Bim-Bomem.

Zapraszamy  na spotkanie z byłymi członkami teatrzyku Bim-Bom, które odbędzie się 5.11.2012, w poniedziałek o godzinie 12.15, w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24 w Gdańsku. Zaraz po nim nastąpi otwarcie wystawy, która potrwa do 21.12.2012.

Sprawdź, jak dojechać