Od 2015-02-26 do 2015-04-15

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Wzorniki graficzne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej

Ponad 50 różnego typu wydawnictw powstałych od XVI do początku XIX wieku (w sumie ponad 120 rycin), służących w przeszłości jako wzorniki w wielu dziedzinach artystycznych, można oglądać od 26 lutego na wystawie „Wzorniki graficzne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej”.

Są wśród nich wzory ornamentalne – ukazujące różne rodzaje zdobień i przykłady ich praktycznego wykorzystania w architekturze, plastyce i rzemiośle, a także wzory dla rzemieślników wykonujących rozmaite przedmioty użytkowe – złotników i jubilerów, zegarmistrzów, hafciarzy i tkaczy, konwisarzy, miedziowników, płatnerzy, ebenistów… Osobną grupę stanowią wzorniki architektoniczne – zarówno traktaty prezentujące porządki architektoniczne, detal architektoniczny, dekoracje architektury, aranżację ogrodów itp., jak i wzory dla małej architektury i wyposażenia wnętrz (stiuki, sztukaterie, stolarka, wyposażenie kościołów, nagrobki i epitafia…) pomocne w pracy snycerzy, kamieniarzy czy sztukatorów. Oddzielnie zaprezentowano także wybór książek poświęconych dawnej ornamentyce i wzornikom graficznym.

Na wernisaż zapraszamy w czwartek 26 lutego o godz. 13 do budynku historycznego PAN BG przy ul. Wałowej 15. Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Biblioteki do 15 kwietnia 2015 roku.

Sprawdź, jak dojechać