Od 2016-02-25 do 2016-03-31

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Okno z widokiem na morze czyli 90 lat Gdyni

Ta wystawa Was zaskoczy. Mamy nadzieję, że również wzruszy i zachwyci, bowiem autorki pokazują szereg unikatowych i oryginalnych afiszy, plakatów, folderów, zdjęć, medali pamiątkowych – nigdy i nigdzie dotąd nie eksponowanych. Całość uzupełnia wybór najciekawszej, naszym zdaniem, literatury.

Intencją autorek było porzucenie konwencjonalnych ram, tak aby odmalować obraz Gdyni nie tylko przez pryzmat przełomowych wydarzeń.  Wystawa skupia się również wokół drobnych przejawów życia, które nadają sentymentalny i wspomnieniowy charakter migawkom z dziejów miasta.

Tylko w PAN Bibliotece Gdańskiej zobaczyć można między innymi: fotografie z budowy portu w Gdyni, afisz nawołujący do przyjścia na powitanie pierwszego polskiego statku wracającego do Gdyni z 1945 roku, afisz z zaproszeniem na seanse „Królewny Śnieżki” w realizacji Walta Disneya do kina „Warszawa” z 1946 roku, stylowe plakaty PLO z lat 60-tych i 70-tych oraz pieniążek zwany rybakiem.

Swobodny układ prezentacji przybliża przeszłość Gdyni, która ukształtowała to miasto takim, jakim znamy je dzisiaj, nie poprzez suche fakty, a poprzez namacalne, utrwalone w obrazie i dokumencie ślady życia.

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 25 lutego 2016 roku w Nowym Gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej o godz. 13.00. Wystawę oglądać można bezpłatnie do 31 marca w godzinach otwarcia biblioteki. 

Aby umówić się na zwiedzanie wystawy z autorkami w godz. 8.00 – 15.00, zachęcamy do kontaktu: a.kwiatkowska@bgpan.gda.pl,  m.pawlik@bgpan.gda.pl.

Sprawdź, jak dojechać