Od 2015-04-16 do 2015-05-29

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Od Wichra do Cap Arcony. II wojna światowa na Bałtyku

70 lat temu zakończyła się największa wojna w dziejach ludzkości. Od pierwszego do niemal ostatniego dnia – od obrony polskiego Wybrzeża do zbombardowania niemieckich transportowców w Zatoce Lubeckiej – toczyła się również na Bałtyku. Była nowoczesną wojną morską dwudziestego wieku, rozgrywającą się na styku wody, lądu i powietrza, bo oprócz okrętów wykorzystano w niej również infrastrukturę obrony wybrzeża i samoloty. Objęła swoim zasięgiem południową część Bałtyku i Zatokę Fińską – część północna była wolna od działań wojennych ze względu na neutralność Szwecji.

Materiały pokazane na wystawie dokumentują kolejne etapy wojny na Bałtyku z udziałem Polski, Niemiec, Finlandii i Związku Radzieckiego, a także mniej znane epizody jak plan wprowadzenia do walki polskich żywych torped, zatopienie przez Duńczyków własnej floty czy udział walońskich ochotników Waffen SS w walkach o Pomorze. Zaprezentowane zostaną liczne opracowania i materiały źródłowe, zdjęcia oraz mapy i afisze.

Na wernisaż zapraszamy w czwartek 16 kwietnia o godz. 13 do nowego budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 29 maja 2015 roku. 

Sprawdź, jak dojechać