Od 2015-04-28 do 2015-06-05

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Mapa i jej historia

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mapy, ogłoszonego przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną, PAN Biblioteka Gdańska zaprezentuje swoje bogate i unikatowe zbiory kartograficzne. Wystawa zatytułowana „Mapa i jej historia” rozpocznie się już 28 kwietnia.

Głównym celem ekspozycji jest pokazanie, jak zmieniała się treść  mapy i forma jej prezentacji (od  najbardziej prymitywnego rysunku do  metod opartych o ścisłe reguły matematyczne i statystyczne) wraz z poszerzaniem  się horyzontu geograficznego, a także postępu wiedzy nie tylko w zakresie nauk geograficznych. Najstarsze próby przedstawienia terenu – czy to znajdującego się  bezpośrednio w zasięgu ludzkiego wzroku, czy nieco dalej –  wykonywane były w formie  rysunku lub modelu i pochodzą z epoki kamiennej (ponad 13 tys. lat p.n.e.). Przekazywanie informacji przy pomocy rysunku było znane i stosowane o wiele wcześniej niż słowo pisane.

Ten fragment rozwoju kartografii z powodów oczywistych  zostanie przedstawiony na wystawie jedynie poprzez ilustracje sporządzone w oparciu o materiały publikowane. Natomiast okres kartografii nowożytnej, a więc od wieku XV-go aż do czasów współczesnych, zilustrują zaprezentowane w szerokim wyborze cenne oryginały dzieł kartograficznych z bogatych zasobów Biblioteki Gdańskiej, stanowiące często jedyny egzemplarz zachowany w  polskich bibliotekach.

Na wernisaż zapraszamy we wtorek 28 kwietnia o godz. 13.00 do gmachu historycznego PAN BG. Wystawa będzie czynna do 5 czerwca 2015 (pn., wt., czw. 9.00-19.00 śr., pt. 9.00-15.00).

Sprawdź, jak dojechać