Od 2014-07-31 do 2014-12-19

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Gdański wehikuł czasu: Zamczysko, Osiek, Stare Miasto

To wystawa plenerowa, na którą zapraszamy każdego, kto zna, myśli, że zna lub nie zna Gdańska w ogóle. Ekspozycja „Gdański  wehikuł  czasu: Zamczysko, Osiek, Stare Miasto” pokazuje Stare Miasto z innej perspektywy, zabierając w podróż po części sentymentalną a po części historyczną. Prawdziwą podróż w czasie i przestrzeni, która angażuje wyobraźnię.

Stare Miasto ukaże swoje dawne oblicze poprzez fotografie i pocztówki z przełomu XIX i XX wieku, XVII-wieczne kolorowe ilustracje z dzieła R. Curickego oraz XVII-  i  XVIII – wieczne  grafiki J. Dickmanna, M. Deischa i J. F. Schustera pochodzące ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.

Prezentacja nie tylko obrazuje, jak różni się historyczne Stare Miasto od dzisiejszego, ale też podkreśla  znaczenie i rozkwit  starej  dzielnicy w związku ze współczesnym myśleniem o niej jako o kolebce Gdańska. Migawki z życia ulicy poszerzają to rozumienie o wizję jej minionego, jak i obecnego piękna oraz charakteru.

Folder z mapką poprowadzi zwiedzających w miejsca naznaczone historią. Wierzymy, że dawne fluidy osady tętniącej życiem będą uchwytne dla wszystkich chcących przeżyć przygodę, gdzie teraźniejszość przenika się z przeszłością. A może też z przyszłością?…

Ekspozycja „Gdański wehikuł czasu…” powstała po to, aby można było zobaczyć i przypomnieć sobie, że dziedzictwo Gdańska jest dobrem, o które warto dbać, o którym trzeba pamiętać i  którym warto się chwalić.

Wystawa ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej składa się z dwóch części:

  • plenerowej przed gmachem Biblioteki przy ul. Wałowej 15 w terminie od 31 lipca do 12 października 2014 r. (scenariusz: Anna Więcek i Aneta Bury)
  • we wnętrzu budynku Biblioteki przy ul. Wałowej 24 w terminie od 22 października do 19 grudnia 2014 r.

Zapraszamy!

Sprawdź, jak dojechać