Od 2014-07-26 do 2014-09-14

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Gdańsk i okolice 1793-1914. Miasto-ludzie-wydarzenia w rysunku i grafice

Wystawa „Gdańsk i okolice 1793-1914” jest pierwszą prezentacją dziewiętnastowiecznej grafiki na tak dużą skalę. Na wystawie zostanie pokazanych 350 grafik i rysunków, z czego 249 pochodzi ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. Większość nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie.

Zaprezentowane grafiki obejmują okres pomiędzy II rozbiorem RP, kiedy to Gdańsk znalazł się pod władaniem Prus, a początkiem I wojny światowej. Wystawa ma układ chronologiczno-topograficzny. Zwiedzający obejrzą dziewiętnastowieczny Gdańsk tak, jak oglądali go podróżni przybywający do miasta. Na samym początku widoki ogólne, następnie Traktem Królewskim od Bramy Wyżynnej przez Złotą wkroczymy na ul. Długą i Długi Targ, podziwiając zabytki Gdańska. Odwiedzimy Główne Miasto, Stare Miasto, Stare Przedmieście a także dalsze dzisiejsze dzielnice Gdańska: Wrzeszcz, Nowy Port, Orunię i częściowo Oliwę.

Rysunki i grafiki będą prezentowały zarówno sceny rodzajowe, takie jak tresura małp podczas Jarmarku Dominikańskiego czy dorożkarze na Targu Rakowym, jak również wydarzenia historyczne np. wpłynięcie do Nowego Portu  floty carskiej 16 sierpnia 1835 r. (car Mikołaj I spotkał się z Fryderykiem Wilhelmem III). Zaprezentowani zostaną  również sami mieszkańcy Gdańska między innymi: kupcy, lekarze, artyści i urzędnicy miejscy.

W drugiej części wystawy zostanie przedstawiony także industrialny rozwój miasta: pojawienie się kolei żelaznej, dworców kolejowych i nowych gmachów rządowych.

Kuratorki wystawy:

Krystyna Jackowska : PAN Biblioteka Gdańska
tel. 58 301-22-51 do 54 wewn. 316
e-mail: grafika@bgpan.gda.pl

Alicja Andrzejewska-Ząjąc : Muzeum Narodowe w Gdańsku
e-mail: a.andrzejewska@mng.gda.pl

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym IV Światowemu Zjazdowi Gdańszczan, 25-27 lipca 2014. Po uroczystym otwarciu 26 lipca 2014, o g. 18.00 będzie czynna do 1.00 w ramach Nocy Sztuki.

Czas i miejsce: 26 lipca do 14 września 2014, Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24 Gdańsk

Patroni Honorowi: Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańsk

Mecenas wystawy: Bank Millennium

Patronat Medialny: Polskie Radio, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, www.Trojmiasto.pl, Kultura Online, Rynek i Sztuka, In Your Pocket, Wrota Pomorza.