Dzień: 2018-03-09

Godzina: 14:00

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 24

Do kogo należy Polska? Propagandowe kartki pocztowe z czasów I wojny światowej

To wystawa, która przekracza granice. Poprzez dawne pocztówki z Niemiec, Austro-Węgier, Rosji, Polski i Francji ukazuje nastroje Polaków i sprawę polską w decydującym czasie, jakim była I wojna światowa. Pokazywana w Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Polsce, już 9 marca zagości w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Dwujęzyczna (niemiecko-polska) ekspozycja bazuje na prywatnej kolekcji prof. Rudolfa Jaworskiego z Konstancji a uzupełniają ją egzemplarze z polskich zbiorów bibliotecznych i muzealnych.

Kartka pocztowa – ulubione i często wykorzystywane masowe medium – odegrała rolę nie do przecenienia w regularnej „wojnie na obrazy”. Małe propagandowe karty pocztowe przekazywały w najbardziej przystępny sposób wyłaniające się w latach 1914-1918 koncepcje rozwiązania sprawy polskiej do indywidualnego odbiorcy. Wystawa umożliwia przegląd rozpowszechnianych podczas I wojny światowej wyobrażeń Polski  i wykorzystywanych wówczas motywów. Pokazuje różne aspekty „sprawy polskiej”: obok patriotycznej autoprezentacji Polaków, jak i sekundującej im perspektywy francuskiej, także punkt widzenia trzech mocarstw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Dopiero zestawienie konkurencyjnych wobec siebie punktów widzenia daje wyobrażenie, jakie opcje były wówczas brane pod uwagę.

Wystawa będzie czynna od 9 marca do 30 kwietnia 2018 w nowym budynku PAN BG, (ul. Wałowa 24).

Na otwarcie zapraszamy 9 marca (piątek) o godz. 14:00.

Sprawdź, jak dojechać