Od 2012-10-17 do 2012-11-09

Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej 15

Andrzej Hünefeld

Wystawa, którą można oglądać w PAN Bibliotece Gdańskiej już od 17 października, przybliża odbiorcom fragment bogatej historii gdańskiego drukarstwa i prezentuje postać Andrzeja Hünefelda – wybitnego nakładcy, księgarza i wydawcy, spod którego prasy wyszły między innymi Biblia GdańskaSelenographia Heweliusza, a także pierwsza gdańska gazeta tygodniowa Wöchentliche Zeitung.

Urodzony w 1581 roku w saksońskim mieście Halberstadt, Andrzej Hünefeld na początku XVII wieku pracował jako faktor w drukarni Wilhelma Guilemonthanusa. W 1608 roku, po śmierci Guilemonthanusa, przejął jego drukarnię. Od tego momentu przez czterdzieści cztery lata działalności (1608-1652) wydał ponad dwa tysiące dzieł o różnorodnej tematyce: naukowej, religijnej (druki protestanckie), literackiej. Najważniejsze z nich, to: Biblia GdańskaSelenographia Heweliusza, Psalmy Dawidowe w przekładzie polskim M. Rybińskiego, prace Jana Amosa Komenskiego, Bartłomieja Keckermanna, Joachima Pastoriusa, dzieła klasyków w oryginale i przekładzie (jak Antygona Sofoklesa przetłumaczona na język niemiecki przez Marcina Opitza). Hünefeld drukował również gazety i czasopisma oraz kalendarze Piotra Krügera i Wawrzyńca Eichstadta.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 października (środa) o godz. 12.15 w historycznym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Ekspozycja potrwa do 9 listopada 2012.

Sprawdź, jak dojechać