Aktualności

Święto Gdańskiej Nauki 2015. Urodziny Jana HeweliuszaOsiągnięcia gdańskich przedstawicieli nauk medycznych, przyrodniczych, astronomicznych, matematycznych, fizycznych i humanistycznych przybliży wystawa plenerowa zatytułowana „Gdańska nauka – nie tylko Jan Heweliusz”.

Ekspozycja przedstawia sylwetki takich uczonych jak: Jan Heweliusz i jego nauczyciel Piotr Krüger, medycy Joachim Oelhaff i Jan Adam Kulmus – autor niezwykle popularnych tablic anatomicznych przetłumaczonych nawet na język japoński, przyrodnicy Jakub Breyne i Jakub Teodor Klein, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach Bartłomiej Keckermann, historycy Reinhold Curicke i Michał Krzysztof Hanow. Nie może zabraknąć niezwykłych gdańszczanek, które również zasłużyły się na polu gdańskiej nauki. Oprócz najsławniejszej z nich – Elżbiety Koopmann Heweliusz – poczesne miejsce zajmują również Dorota Juliana Klein oraz wdowy po gdańskich drukarzach, które po śmierci mężów przejmowały stery oficyn wydawniczych.

Wystawa składa się z 24 plansz, na których znalazł się opis danej dziedziny gdańskiej nauki lub postaci z nią związanej. Tekstowi towarzyszy materiał graficzny – skany z rękopisów i starych druków ze zbiorów PAN BG. Między innymi są to ryciny z kolorowych egzemplarzy prac Jana Heweliusza i Reinholda Curickego, a także frontyspisy gdańskich kalendarzy, czy też oprawy książek ze zbiorów Jana Bernarda Bonifacio.

Czas i miejsce: od 19 stycznia do 16 lutego 2015 r., Zieleniec k/pomnika Jana Heweliusza

 © 2012 PAN Biblioteka Gdańska