Aktualności

Biblia rodu Gralathów trafiła do zbiorów PAN Biblioteki GdańskiejPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz 11 września 2013 r. oficjalnie przekazał do PAN Biblioteki Gdańskiej zakupioną przez Miasto Biblię rodu Gralathów. W dniach 12-20 września zapraszamy gdańszczan na pokaz Biblii w godzinach otwarcia Biblioteki (pn., wt., czw. 9-19; śr., pt. 9-15) do historycznego gmachu przy ul. Wałowej 15. Wstęp wolny.

Wśród zasłużonych gdańskich patrycjuszowskich rodów na uwagę zasługują między innymi pochodzący z Ratyzbony Gralathowie. Protoplastą gdańskiej gałęzi rodu był Johann Ulrich (1646-1736), który przeniósł się z rodzinnego miasta do nadbałtyckiego grodu.  Między 1711 a 1719 rokiem Johann Ulrich Gralath zakupił egzemplarz wydanej w Lüneburgu w 1711 roku przez Corneliusa Johanna Sterna Biblii. Księga stała się Biblią rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wraz z Maxem Carlem Georgiem Gralathem, który wyjechał z Gdańska na początku XIX wieku, trafiła do Florencji.

W 2013 roku Arianna Sartori in Donati von Gralath, wypełniając ostatnią wolę zmarłego męża, postarała się, aby rodzinne pamiątki Gralathów powróciły do Gdańska. Biblia rodu Gralathów została zakupiona przez Prezydenta Miasta Gdańska i trafiła do PAN Biblioteki Gdańskiej, tym samym wzbogacając kolekcję księgozbiorów prywatnych należących niegdyś do gdańskich patrycjuszy. Natomiast 12 portretów oraz dokumenty rodzinne zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 © 2012 PAN Biblioteka Gdańska