Aktualności

Groza w Bibliotece - Noc MuzeówZabytkowe księgi z przerażającymi rycinami, druki obrazujące dzieje Gdańska i grozę, z jaką przyszło się zmierzyć jego mieszkańcom, bogato ilustrowane rękopisy oraz mnóstwo innych atrakcji będzie można zobaczyć i… usłyszeć w PAN Bibliotece Gdańskiej już 18 maja 2013 w godz. 19.00-1.00 podczas wyjątkowej Nocy Muzeów zatytułowanej „Groza w Bibliotece”.

 
W Czytelni Zbiorów Historycznych zaprezentowane zostaną oryginalne rękopisy, stare druki i grafiki, w tym kolorowa wersja  „Der Stadt Danzig Historische Beschreibung” Reinholda Curicke. Zwiedzający zobaczą unikatowe eksponaty z XV-XIX wieku, ukazujące to, co wzbudzało  w ludziach strach, a więc kataklizmy, efekty niszczycielskiej działalności człowieka, lęki związane z tym, co nadnaturalne i nadprzyrodzone. Ponadto w sali wystawowej będzie można obejrzeć ekspozycję medyczną nawiązującą do 400. rocznicy przeprowadzenia w Gdańsku  przez Joachima Oelhafa pierwszej publicznej sekcji zwłok.  Ilustrowane rękopisy (m. in. „Mihi competit” Tomasza z Wrocławia) i stare druki, w tym inkunabuły, przybliżą dokonania antycznych medyków i alchemików oraz ich średniowiecznych i nowożytnych następców. Oprócz tego wiersze „ku przestrodze” i ilustrowane bajki czytane na dobranoc niegrzecznym dzieciom pokażą, jaką rolę odgrywał kiedyś strach w procesie wychowania. 
 
Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: wciągającą grę przestrzenną i konkurs na najciekawsze przebranie związane z grozą (wszelkie monstra i strachy mile widziane). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 maja na stronie Biblioteki oraz na Facebooku. Dodatkowo dla dzieci: malowanie twarzy i konkurs „Narysuj potwora”. Dla zwycięzców przewidziano nagrody (egzemplarz Encyklopedii Gdańska, niespodzianki).
 
Wydarzeniom w Bibliotece o godz. 22.00 towarzyszyć będzie koncert zespołu Czarne Kwiaty. Ich muzyka to potężna dawka gitarowych riffów, niebanalne solówki i dynamiczny wokal. Artyści nawiązują do surowych klasycznych brzmień z lat największej świetności muzyki rockowej.
 
Podczas Nocy Muzeów będzie można zakupić w naszej Bibliotece koszulki, torby i inne ciekawe gadżety z motywami grozy.
 
Zapraszamy!
 


© 2012 PAN Biblioteka Gdańska