Aktualności

Moda na książkę. Moda w książceWspaniale ilustrowane, unikatowe stare druki z XVI-XVIII w., w tym jedyny w Polsce kolorowy egzemplarz albumu ze strojami Hansa Weigla oraz czasopisma polskie, niemieckie i francuskie poświęcone modzie XIX i XX w. do II wojny światowej włącznie, będzie można zobaczyć na specjalnie przygotowanym pokazie „Moda na książkę. Moda w książce”. Zorganizowana  w ramach Nocy Muzeów 19.05.2012 r. prezentacja rozpocznie się o godz. 19.00. Pokazowi towarzyszyć będą rozmaite dodatkowe atrakcje związane ze światem książki i mody.

Najważniejszą częścią przygotowanego przez PAN Bibliotekę Gdańską wieczoru będzie zorganizowana  w Czytelni Zbiorów Specjalnych prezentacja wybranych, bezcennych niekiedy dzieł ilustrujących historię mody na przestrzeni wieków. Stare druki, czasopisma wypełnione ilustracjami, z zachowanymi wklejonymi fragmentami materiałów używanych w dawnych wiekach udowodnią, że choć moda przemija, to moda na książki i czasopisma nie przeminie nigdy. Pracownicy przebrani w stroje z różnych epok wprowadzą zwiedzających w ten magiczny świat.

W sali wystawowej zwiedzający będą mogli poznać tajniki pracy bibliotecznych konserwatorów, którym swoje przetrwanie zawdzięcza wiele cennych dzieł. Na zakończenie fotografie przedstawiające modę z nieco mniej odległych czasów przeniosą zwiedzających w PRL-owską przeszłość. Czas oczekiwania umilą zabawy,  konkurs dla wszystkich  i niespodzianki dla najmłodszych.

Do świata książki i mody w Noc Muzeów zaprasza PAN Biblioteka Gdańska!
 © 2012 PAN Biblioteka Gdańska