Aktualności

Cenne inkunabuły powróciły do PAN Biblioteki GdańskiejOsiem ksiąg wydanych drukiem w XV stuleciu, przechowywanych do tej pory w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, 9 listopada wróciło do Gdańska. Są wśród nich m. in. dzieła Jana Gersona z 1488 r., księga dekretów Gracjana z 1479 r. czy teologiczne prace św. Tomasza z Akwinu, które ukazały się w jednej z oficyn norymberskich w 1474 r.

Biblioteka Gdańska PAN jest jedną z najstarszych instytucji miejskich i od 420 lat nieprzerwanie gromadzi cenne kodeksy rękopiśmienne i drukowane. W czasie II wojny światowej duża część jej księgozbioru uległa jednak rozproszeniu. Niektóre z bezcennych dokumentów trafiły do Malborka, gdzie zdeponowane w podziemiach zamku malborskiego, zostały odnalezione przez tamtejszego proboszcza ks. Feliksa Sawickiego. By ocalić księgi dla potomności, ksiądz Sawicki złożył je na przechowanie w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Po latach, dzięki staraniom Dyrekcji i pracowników PAN BG oraz dobrej woli, otwartości i  docenieniu wagi problemu przez władze Biblioteki WSD „Hosianum”, decyzją ks. arcybiskupa metropolity warmińskiego dra Józefa Górzyńskiego z dnia 24 października 2016 roku, PAN Biblioteka Gdańska ponownie weszła w posiadanie inkunabułów.

Odzyskane druki będzie można zobaczyć 9 grudnia w godz. 9:00-16:15 w siedzibie PAN BG przy ul. Wałowej 15 podczas konferencji „Bibliotheke tes psyches iatreion. Gdańsk i gdańszczanie w zwierciadle zbiorów Biblioteki Rady Miasta Gdańska”. Więcej opowie o nich badaczka inkunabułów Beata Gryzio o godz. 15:35 w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Powroty po latach”.
 

Na zdj.: Beata Gryzio z Działu Zbiorów Specjalnych PAN BG, Pracownia Starych Druków i Ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Hosianum© 2012 PAN Biblioteka Gdańska