Aktualności

Uroczysta prezentacja rękopisu wpisanego na listę UNESCO4 listopada 2016 roku rękopis Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wręczenie certyfikatu wpisu odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Ten wyjątkowy manuskrypt jest pierwszym dziełem gdańskim, które znalazło się na liście UNESCO obok takich dokumentów jak: Kronika Galla Anonima, autograf  Pana Tadeusza Adama Mickiewicza czy Konstytucja 3 Maja.
 

19 listopada w godzinach 12-16 zapraszamy mieszkańców Pomorza na specjalną prezentację  oryginału rękopisu. Pokaz odbędzie się w Historycznym Gmachu Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, przy ul. Wałowej 15. Uroczystości będzie towarzyszył koncert chorałów gregoriańskich (z oryginałów przechowywanych w Bibliotece Gdańskiej) zespołu Schola Gregoriana Gedanensis.
 

Program
12.00 – Przywitanie
12.15 – Koncert chorałów gregoriańskich (z rękopisów muzycznych) w wykonaniu  zespołu Schola Gregoriana Gedanensis
12:45 – mgr Agata Larczyńska: Prezentacja mszału
13.00 – Pokaz
16.00 – Zakończenie
 

Missale secundum notulam dominorum Teutonicorum jest rękopisem należącym do unikatowej Biblioteki Mariackiej, która istniała już przed 1398 r. Manuskrypt był ważny dla pomorskiego duchowieństwa. W okresie późnego średniowiecza użytkowano go do celów liturgicznych w Kościele Mariackim. Jedyna ilustracja rękopisu - miniatura o wymiarach 250 x 188 mm, przedstawia scenę Chrystusa rozpiętego na krzyżu, o martwej twarzy, z zamkniętymi oczyma. Niezwykłość kompozycji przejawia się w redukcji osób towarzyszących Chrystusowi pod krzyżem. Występują tu jedynie anioły, unoszące się w górze, przy belkach poprzecznych prostego krzyża, zwieńczonego banderolą z napisem INRI (Iesus Nasareus Rex Iudeorum).© 2012 PAN Biblioteka Gdańska