Aktualności

Biblioteka ogrodemSłowa poetki Aldony Różanek: „Każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata” są mottem Nocy Muzeów 2016 w PAN Bibliotece Gdańskiej. W tę wyjątkową noc zabytkowe wnętrza Biblioteki staną się na kilka godzin przestrzenią doznań natury estetycznej, intelektualnej i duchowej. Uczestnicy wydarzenia zatytułowanego „Biblioteka ogrodem” wyruszą w cudowną podróż do krainy książki historycznej… i nie tylko! Pokaz cennych zbiorów, wykład o średniowiecznych ogrodach i koncert muzyki dawnej to tylko niektóre atrakcje.
 

Motywem przewodnim będą kwiaty i rośliny lecznicze utrwalone w różnych dokumentach bibliotecznych – rękopisach, starych drukach oraz w zbiorach graficznych z XV-XVIII wieku. W książkach kwiaty i zioła były obecne od… zawsze, jako prosty element dekoracyjny na marginesach kart, w iluminowanych inicjałach, na oprawach książkowych, jako nośnik symbolu zamkniętego w ramach sygnetu drukarskiego, czy w końcu jako element rękopiśmiennych i drukowanych opracowań botanicznych. Herbaria i florilegia należące niegdyś do gdańskich patrycjuszy, kryją w sobie piękne ilustracje ziół i kwiatów, stanowią rodzaj naukowej dokumentacji, jednocześnie będąc świadectwem wielkiego kunsztu artystycznego rysowników, drzeworytników, miedziorytników i malarzy.

Program:

Herbaria i florilegia ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej - pokaz historycznych książek botanicznych oraz rękopisów (Czytelnia Zbiorów Historycznych)

Gdańskie arkadie - wystawa (Sala Wystawowa)

• Sala Merian (ekspozycja poświęcona Marii Sibylli Merian (1647-1717) oraz pokaz rycin botanicznych uczniów mgr Doroty Brylskiej z Gimnazjum nr 1 w Gdyni 

• Warsztaty malowania na tkaninie

• Wykład O średniowiecznych ogrodach …, dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska – Politechnika Gdańska (Sala Merian), godz. 20.00

• Koncert muzyki dawnej Caritas abundat in omnia … od najniższej głębi do najwyższych gwiazd … z muzyką średniowiecznych mnichów i mniszek tu i teraz -  pieśni Hildegardy z Bingen, dr Joanna Orzeł z zespołem Kapela Mariacka https://pl-pl.facebook.com/KapelaMariacka/info oraz gościnnie Angelika Leśniak (skrzypce barokowe), godz. 21.30 (parter)

• Ekspozycja malarstwa botanicznego inspirowanego twórczością M. S. Merian, akwarele autorstwa Krzysztofa Kowalskiego www.esperoart.com, spotkanie z artystą (parter) 

• Zajęcia artystyczne dla dzieci Kwiaty z papieru  - nauka robienia ozdób z papieru i bibuły; techniki różne: origami, kirigami, kirikomi, scrapbooking (Katalog I)

• Hildegarda z Bingen rysująca zioła – performance (Katalog II)

• Wystawa roślin z Centrum Ogrodniczego Justyny Kalety www.ogrodyjustyny.pl.

Zapraszamy w sobotę 21 maja w godz. 19.00-01.00 do historycznego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Wstęp wolny. © 2012 PAN Biblioteka Gdańska