Aktualności

Z książką za horyzont - Noc MuzeówOdległe lądy, zamorskie krainy, obce kultury, fantastyczna flora i fauna... Ludzkość od zarania dziejów poprzez podróże miała możliwość poszerzenia swych wpływów i horyzontów. Kto podróżował, w jaki sposób i w jakim celu? Czego szukano podczas podróży i co z nich przywożono? O tym będzie się można dowiedzieć w trakcie Nocy Muzeów 2015 w PAN Bibliotece Gdańskiej zatytułowanej „Z książką za horyzont”.

Tradycyjnie już biblioteka proponuje udział w pokazie zbiorów historycznych (w tym starych druków, rękopisów, dawnych fotografii), a także zwiedzanie wystawy – tym razem dotyczącej historii kartografii. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się sztambuch z podróży jednego z gdańskich patrycjuszy, a także Liber Chronicarum Hartmanna Schedla – wydana w 1493 r. w norymberskim warsztacie Antona Kobergera i opatrzona drzeworytami Michała Wolgemuta historia, przedstawiająca dzieje świata od momentu jego stworzenia aż do czasów współczesnych autorowi. W księdze znajdują się bogato ilustrowane opisy ziem i miast.

Pokazowi i wystawie towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: spotkanie z podróżniczkami Małgorzatą Milewską i Małgorzatą Wiśniewską, które opowiedzą o swoich podróżach po Azji i Afryce  (I spotkanie dla dzieci 19.00 i  II spotkanie dla dorosłych 21.00). Poza tym kącik zabaw dla dzieci oraz gry podróżnicze dla starszych uczestników. A osoby spragnione pamiątek z podróży do biblioteki będą mogły nabyć między innymi reprodukcje grafik ze zbiorów PAN BG.

Zapraszamy w sobotę 16 maja 2015 roku w godz. 19.00-1.00 do historycznego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Wstęp bezpłatny.

 © 2012 PAN Biblioteka Gdańska