W rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska tradycyjnie zaprasza na wystawę z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN w Warszawie. Impulsem do tegorocznej opowieści jest 80. rocznica przybycia do Szwajcarii w 1940 r. kilkunastotysięcznej grupy Polaków.

Przypomnijmy, że po tragedii Września 1939 r., we Francji, gdzie przebywały najwyższe władze Rzeczypospolitej, przystąpiono do odtwarzania Wojska Polskiego. W jego składzie sformowano 2 Dywizję Strzelców Pieszych, która przydzielona do 45 korpusu francuskiego, wzięła udział w kampanii 1940 r. Wobec rozwoju sytuacji na froncie, w obliczu groźby okrążenia i niemieckiej niewoli, 2 DSP przekroczyła w czerwcu 1940 r. granice Szwajcarii. Tu, zgodnie z prawem międzynarodowym, została internowana na okres wojny. Do Szwajcarii przeszło też blisko tysiąc żołnierzy 1 Dywizji Grenadierów. W dalszych latach dochodzili także cywilni uchodźcy, uciekający z Niemiec i Francji polscy robotnicy przymusowi.

Na wystawie znalazły się liczne eksponaty obrazujące codzienne życie internowanych. Zobaczymy wydawnictwa, z pismem „Goniec Obozowy” na czele, podręczniki opracowane i wydane dla szkolnictwa zawodowego, a także np. dwa tomy „Zbioru prac naukowych Polaków internowanych w Szwajcarii” czy bibliografię takowych w opracowaniu prof. Adama Vetulaniego z 1944 r. Są świadectwa gimnazjum i liceum, kursów zawodowych, indeksy studenckie. Uwagę zwraca zestaw dokumentów tożsamości, w tym przepustki. Nie zabrakło materiałów pokazujących warunki internowania, z osławionym „pomarańczowym afiszem” z 1941 r. Niezwykle ważnym dopełnieniem ekspozycji są fotografie i pamiątki osobiste.

Otwarcie wystawy odbędzie się 2 września (środa) 2020 r. o godzinie 12.15 w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul Wałowej 24. Wystawa będzie czynna  do 23 października.