Europejska Noc Muzeów
18 maja 2019, godz. 19.00-1.00
PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15
Wstęp bezpłatny

„Geniusz artystyczny drwi z konstrukcji logicznych, odkrywając nowe horyzonty tam, gdzie się ich najmniej spodziewano. Na tym polega […] rola intuicji twórczej.” (K. Szymanowski) Niezrozumiały przez współczesnych, fascynujący następne pokolenia. Postać Leonarda da Vinci – człowieka renesansu skłania do rozważań na temat jednostek wybitnych w świecie nauki, literatury i sztuki. Zapraszamy do PAN Biblioteki Gdańskiej na Noc Muzeów zatytułowaną „Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci”.

Podczas tradycyjnego już pokazu zbiorów historycznych przybliżymy najwybitniejsze umysły – poczynając od starożytnego uczonego Pliniusza Starszego, poprzez średniowieczną benedyktynkę Hildegardę z Bingen, po badaczy nowożytnych jak włoski renesansowy architekt Leon Battista Alberti, gdański astronom Jan Heweliusz, czy też wynalazca i konstruktor Atanazy Kircher. Pewnego rodzaju przestroga wypływa z życia i kariery naukowej Juana Caramuela y Lobkowitza – świetnie zapowiadający się, uznawany za cudowne dziecko, interesujący się wieloma naukami, opublikować miał ponad 250 dzieł, niestety żadne z nich w trwały sposób nie wpłynęło na dalszy rozwój nauki.

Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie wystawy zatytułowanej „Renesansowy żywioł”. Przedstawia ona sylwetkę Leonarda da Vinci w kontekście epoki. Wśród zaprezentowanych obiektów znajdzie się jego słynny „Traktat o malarstwie”, a także biografie zarówno samego artysty i konstruktora, jak i innych, współczesnych mu malarzy (w tym jego mistrza Andrei Verrocchia oraz rywala Michała Anioła), prace przybliżające rozwój architektury Italii okresu renesansu, a także dzieła humanistów, jak Leonardo Bruni, czy też Angelo Poliziano. Nie zabraknie również druków wydanych w najznamienitszych włoskich oficynach wydawniczych, które w XVI wieku święciły triumfy w całej Europie.

Noc Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to okazja nie tylko do obcowania z historycznymi księgami, ale również do zabawy. Dla dzieci przygotowano kącik atrakcji i niespodzianek m.in. warsztaty „Myśleć jak Leonardo”, a starsi uczestnicy będą mieli okazję, aby zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując zagadkę w PANopticum.

Wydarzeniom w Bibliotece towarzyszyć będzie wystawa planszowa w przestrzeni ulicy POLSKA 1989 „drogi do wolności”. Ekspozycja wpisuje się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski – 4 czerwca 1989 roku. Stanowi krótkie przypomnienie „kamieni milowych” na drodze do wolności: powstanie NSZZ „Solidarność”, rozmowy przy „Okrągłym Stole”, przyjęcie do NATO, wstąpienie do Unii Europejskiej.